?

Log in

No account? Create an account
люблю зелений чай

Момент історії

47243291_2205598473016634_6412187839928205312_n

6 грудня 1657 року у Києві митрополитом Київським, Галицьким та всієї Руси було обрано представника давнього шляхетського роду Діонісія Балабана. Кандидат рішуче відмовився прийняти посвяту в Москві та присягати цареві.

Тодішній гетьман Іван Виговський заявив московському воєводі Андрію Бутурліну, що обрання має відбутися за давніми українськими звичаями, а не за царським наказом. Гетьман заспокоїв воєводу, запевнивши, що про вибрану особу Москву сповістять.

Гетьмана намагалися змусити відмовитися від наміру відправити до Константинополя для затвердження на митрополію Діонісія. У лютому 1658-го у Переяславі зустрінеться з митрополитом окольничий дяк Хитров, котрий цікавитиметься, чи «бив той чолом у виборах великому государю та патріарху Никону з Москви».

«Від початку святого хрещення київські митрополити приймали благословення від константинопольських патріархів. Без волі та благословення патріарха прийняти й посвятитися на київську митрополію від Никона не смію», - гідно відповів Діонісій.

Московщина не могла змиритися з тим, що духовний пастир українських православних поводиться так незалежно. Царський уряд деякий час намагався прихилити гетьмана до себе шляхом різноманітних обіцянок, "усілякими хитрощами". Переконавшись у незмінності позиції Івана Виговського, Москва оголошує його зрадником. Кремль, як завше, вдається до інтриг і підривної діяльності: робить ставку на іншого кандидата, обравши 27 жовтня 1659 року в Переяславі быльш податливого гетьмана України Юрія Хмельницького.

Після укладення Переяславських статей у 1659 році владика Діонісій залишається на Правобережжі, у м. Чигирин. Навіть перебуваючи поза Києвом, визнавався митрополитом духовенством Правобережної та Лівобережної України.
Постриг у монахи Юрія Хмельницького, після його втечі від Московії.

Помер 10 травня 1663 року у Корсуні.

Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003. — Т. 1 : А — В. — 688 с. : іл.

P.S. На всіх сайтах Московського Патріархату, в тому числі і її київської філії чомусь пишуть, що Балабани то старовинний російський рід. Якби написали руський, я б погодився. Але навіть на час смерті Діонісія такої країни, як Росія не існувало. :)

Comments